Informace o čipování psů

Informace o čipování psů

Čip lze zaregistrovat v těchto databázích:

https://www.narodniregistr.cz/                                                                                            

https://www.backhome.cz/

https://www.centralniregistrzv...                       

http://www.identifikace.cz/

https://www.czpetnet.cz/

http://www.iftaregistr.cz/

https://www.registrmikrocipu.c...

https://www.cipy-znamky.cz/


Znovu upozorňujeme občany Benešova nad Ploučnicí, že dne 1.1.2020 vstoupila na základě novely veterinárního zákona č. 302/2017 Sb. v účinnost povinnost označovat psy na území České republiky mikročipem. Pokud jste tedy do teď nenechali své psí mazlíčky čipovat, proveďte tak co nejdříve.

Na koho se povinnost povinného označení mikročipem vztahuje a kdy začíná platit?

Štěňata musí být označena mikročipem nejpozději v době prvního očkování proti vzteklině (tedy nejpozději v půl roce věku).

Mikročipem nemusí být označeni psi, kteří mají jasně čitelné tetování provedené před 3. 7. 2011.

Pořizovací cena mikročipu se pohybuje mezi 120-450 Kč a závisí na jeho typu. Další částku si soukromí veterinární lékaři účtují za jeho aplikaci. Ceny jsou smluvní.

Za psa bez označení bude od roku 2020 hrozit správní řízení s uložením až 20 000,- pokuty, protože na psa bude pohlíženo, jako kdyby neměl platné očkování proti vzteklině.

Povinností je, aby v dokladu o očkování proti vzteklině (tj. v očkovacím průkazu, v pasu psa) bylo uvedeno číslo mikročipu. Dohled bude vykonávat Státní veterinární správa.

Prosíme všechny občany města, kteří zde mají přihlášeného psa, aby na odbor Správy majetku, investic a životního prostředí donesli číslo mikročipu, které bude zaevidováno k jejich přihlášce.

Dále upozorňujeme, že po aplikaci mikročipu je potřeba jej také zaregistrovat do vybrané databáze. V současné době neexistuje jedna centrální databáze, ale je jich hned několik.

Některé registry mohou být zpoplatněny.

Kamila Zárubová

Referentka odboru MIŽP 

Tel.: 412 589 827

E-mail: zarubovak@benesovnpl.cz.