Pozvánka na Den otevřených dveří ČRo Sever

Den otevřených dveří Českého rozhlasu Sever

V sobotu 14. května se opět otevře areál Českého rozhlasu Sever v Ústí nad Labem, aby přivítal návštěvníky Dne otevřených dveří. Čeká je bohatý kulturní program a na své si přijdou i rodiny s dětmi.

Akce se tentokrát rozběhne už v deset dopoledne. Rozhlas očekává, že ho do 16.00 hod. navštíví kolem tisícovky lidí.

Dobrou náladu budou na pódiu udržovat Vladimír Walda Nerušil a skupina RGB M.

Prohlídky historické vily s průvodcem

„Po dvou letech covidové pauzy bude moci veřejnost zase nahlédnout do práce severočeských rozhlasáků. Připraveny jsou komentované prohlídky studií spojené s historií krásné novorenesanční vily, v níž rozhlas sídlí od roku 1945, a která se dochovala ve vynikajícím stavu“, říká ředitel Českého rozhlasu Sever Milan Knotek.

Prohlídky budou probíhat tradičně po skupinách a lidé se při nich setkají s oblíbenými moderátory i redaktory. Rozhlas některým posluchačům umožní vstup přímo do živého vysílání v poledních Písničkách na přání. Tento pořad patří stále mezi nejoblíbenější, a to zejména u starší generace.

Maxipes Fík, soutěže o hračky

Na své si přijdou také rodiny s dětmi. Největším lákadlem bude živý Maxipes Fík, který přijede až z Kadaně. Připraveny jsou rovněž vyhledávané projížďky na koních, dva skákací hrady, skluzavka, dovednostní soutěže o hračky a sladkosti, malování na obličej a bublinkový workshop. Celý dětský program bude zdarma. „Našim cílem je přiblížit rozhlas i neposluchačům, nebo těm, kteří vůbec nevědí, že rozhlasová vila v kopci nad Domem kultury leží. Lidé jsou pak překvapeni, jaký úžasný a romantický prostor jim zůstával utajen. Obvykle pak dostávám žádosti o umožnění svatebního obřadu, hostiny nebo alespoň fotografování novomanželů. Několik svateb tu už proběhlo“, pokračuje Knotek.

Filmový zámeček

Honosnou vilu, která je dnes národní kulturní památkou a rozhlasovým studiem, si nechal Carl Georg Wolfrum postavit v letech 1887 – 1910. Jejím autorem je oblíbený stavitel ústeckých boháčů, vídeňský architekt Hans Miksch. Dodnes se v něm dochovaly např. původní kazetové stropy, mramorové schodiště, vitrážové okno v secesním stylu či reliéfní plastiky s hrajícími si amorky a satyry.  Park je vyveden v anglickém stylu a dominuje v něm bronzová socha malého Baccha na leopardovi. Budova ústeckého rozhlasu posloužila svou atraktivitou v nedávné minulosti i filmařům. Natáčel se zde např. seriál Já, Mattoni.